reddotart

Borko Pavic Pavic from Si Sa Ket, Thailand from Si Sa Ket, Thailand

Reader Borko Pavic Pavic from Si Sa Ket, Thailand

Borko Pavic Pavic from Si Sa Ket, Thailand

reddotart

another organize that slipped along. started study it in the cold but really i need a day of sunshine to have my manner with this.

reddotart

Konečně jsem to přečetla! Nápad se mi strašně líbil, vyprávění bylo super, ale některé názory a činy hlavní hrdinky mě někdy donutily knihu prostě odložit na několik hodin, abych se znovu nadechla a pokračovala ve čtení. Mary se skoro pořád chovala sobecky, nemyslela nikdy na ostatní, ale jen na sebe a její imaginární dítka s Travisem. V každém případě byla odvážná. Pořád si sice myslím, že to všechno dělala with sebe, aby si něco dokázala nebo já nevím, ale každopádně byla silná. (consideration spoiler) Nemůžu říct, že by se mi nějaká postava vryla do srdce, ale snášela jsem toho čokla, Harryho a nakonec i Jeda :) Každopádně to nebylo tak špatné, dokonce jsem ochotná si přečíst další díly, protože jsem zvědavá, co se stane dál. Takže i přestože mě postavy doslova a do písmene vytáčely, líbilo se mi to.

reddotart

Simple arguments, simple pictures, yet a poignant story.

reddotart

At 900 beeps, this was the biggest sew up I've read in a time! An alternate sensibility full of wrangles specific to that world - it's not that often I read fiction that comes with a glossary. Because of this, it was at times tough to keep wake of all that that was going on. This is not a sew up you'll enjoy unless you find long discussions about alternate universes interesting. In data, a large chunk of the sew up consists of the weirdoes discussing things, rather than big idea. It's a ambitious endeavor and more often that not lives up to its promise. The weirdoes are interesting and the world created is detailed and fascinating. Shame about the denouement.

reddotart

"My sweetheart Nikki maintains there are only four bay windows of opportunity for making lifelong alter egoes: high school, seminary, first appointment and pregnancy/new motherhood." I agree with this to an extent. I made dear alter egoes when I moved to new put one's finger on, and when I took chances. I made some of my best alter egoes 22 years ago when I started a book group. We are still together.